załóż konto

Strona główna » Forum serwisu


Jacek_Ozo, 23.01.2018, 13:00:15
na stronie od 4063 dni;
rokko,może już dosyć tego śniegu co? Na Łodziance się poniszczył sprzęt do odśnieżania.
Smuda to jednak doświadczony trener jest. Wiedział kiedy tydzień wolnego w treningach zrobić.
napek, 23.01.2018, 12:28:32
na stronie od 5580 dni;
Sorry, za 4 odniesienia zamiast dwóch:)
napek, 23.01.2018, 12:27:51
na stronie od 5580 dni;
Arch, celny wpis, ale odniosę się do dwóch kwestii:
1. jeśli pracę u podstaw, pracę organiczną zaczniemy traktować i nazywać patriotyzmem czasów pokoju to zmniejszymy przestrzeń radykałom, mam wrażenie, że wielu z nas wstydzi się samego słowa "patriotyzm";
2. radość i duma z barw narodowych, jeśli nie jest przesadzona nie jest dla mnie infantylna. To jest to, ci nas jednoczy jako naród, jeśli jest bez jakiejś niezdrowej malinki;
3. jestem daleko od wizji katastrofy choć nie da się zaprzeczyć że zamiast dyskusji jest ogromna polaryzacja i brak chęci słuchania argumentów;
4. każdemu nas potrzeba troszkę dystansu i odejścia od słuchania tego co wmawiają politycy, rzeczywistość jest lepsza, a normalność na wyciągnięcie ręki
al-bert, 23.01.2018, 10:17:44
na stronie od 4943 dni;
Myślę sobie że jeżeli Łuczak chce przyjsc do nas to ok. Jeżeli ma to być tylko zesłanie ... to ja bardzo dziękuję ...
Jak będzie okaże się niebawem
arch, 23.01.2018, 10:13:45
na stronie od 3015 dni;
rokko, długości wklejonych...
wilki, 23.01.2018, 09:37:35
na stronie od 4900 dni;
A ja przeczytałem
I chyba cos w tym jest -niestety
rokko, 23.01.2018, 09:19:11
na stronie od 5424 dni;
arch bije rekordy w długości... postów
nie do przeczytania... :(
arch, 23.01.2018, 09:15:53
na stronie od 3015 dni;
...jesteśmy o krok od pogromu...długie, ale warto poświęcić 5 min i przeczytać do końca.
..............................................

''To słabi chłopcy. Potrzebują identyfikacji. Nie ma sprzeczności między tym ich 'patriotyzmem' a gloryfikacją Hitlera''


- Gówniarze od swastyki i tortu wzięli swój nazistowski repertuar z popkultury, a nie z książek historycznych czy lektur wspomnień z kacetów. Prawdziwy problem to społeczne przyzwolenie na przemoc. Jesteśmy u progu pogromu - mówi dr Paweł Dobrosielski, specjalista od polskiego dyskursu o Holokauście i pamięci zbiorowej.
Michał Gostkiewicz: Niech mi pan powie, jak, będąc Polakiem, mając w głowie pamięć wojny i Holokaustu, można wymyślić coś takiego jak obchody urodzin Adolfa Hitlera z tortem ze swastyką z wafelków?

Paweł Dobrosielski: - Równie ważne, jak pytanie o to, co ludzie myślą czy mają w głowie, jest przyjrzenie się temu, co robią i mówią. Być może należy raczej zacząć od analizy praktyk i uzasadnień, a potem zastanowić się nad motywacjami.

Większość reportażu o neonazistach - szokująca.
Ale to... to nie wiem, jak skomentować.
W takim razie dlaczego Polacy, członkowie ruchu "Duma i Nowoczesność" czczą Hitlera w lesie pod swastyką podpaloną a'la Ku Klux Klan?

- Wydaje się, że nie do końca rozumieją, co właściwie robią.

Teraz to ja nie rozumiem.

- Ci ludzie, których pokazał w reportażu Superwizjer TVN, nie rozumują tak, jak pan. Nie deklarują przywiązania do historii polskiego narodu, nie opowiadają o zbrodniach niemieckich nazistów, nie rozważają tego, że hajlowanie w lesie obraża pamięć o ofiarach ludobójstwa.

"Za Hitlera i naszą ukochaną ojczyznę, Polskę" - krzyczą.

- To nie jest ten sposób objaśniania świata. Te praktyki, jak świętowanie urodzin Hitlera, nie są uzasadniane kontekstem historycznym.

No to czym?!

- To czysty infantylizm. To są praktyki podejmowane przez chłopców i dziewczęta, a nie dorosłych ludzi.

- Ale niedorosłych, niedojrzałych. Prawnie są pełnoletni, owszem - i powinni ponieść prawną odpowiedzialność za swoje czyny. Jednak uczestnicząc w spotkaniach neonazistów chcą współuczestniczyć w czymś, co daje wrażenie siły, co pozwala poczuć moc. Kontekst nazistowski jest tu w pewnym sensie trochę przypadkowy.

To znaczy?

- W powojennej kulturze ukształtował się obraz nazizmu, który, mimo, że przegrał, jest postrzegany jako ruch silny, mocny. Nadczłowiek, mundur, siła, pewność, godność - ten obraz po upadku Hitlera przetrwał. I został wzmocniony przez kulturę i modę. Fascynacja estetyką nazistowską pobrzmiewa w kulturze zachodnioeuropejskiej od końca wojny. Repertuar nazistowski tych gówniarzy od swastyki i tortu jest wzięty właśnie stąd - z kultury i estetyki nazistowskiej, przefiltrowanej przez popkulturę - a nie z książek historycznych czy lektur wspomnień z kacetów.

Trochę mi się to w głowie nie mieści. Przecież ci ludzie uważają się za polskich patriotów. Oglądamy płonącą swastykę, oglądamy tort i absurd tego widowiska sprawia, że coś mi tu nie działa.

- Jak pisał Imre Kertesz, zdanie "Nie da się zrozumieć Auschwitz" nie mówi nic o samym Auschwitz. Mówi tylko o tym, że wypowiadający je człowiek tego Auschwitz nie rozumie. I jak pan mówi, że się panu Polacy pod płonącą swastyką nie mieszczą w głowie, to nie mówi pan nic o nich, a jedynie o granicach własnej wyobraźni. A oni - bo ja ich traktuję serio - bawią się w siłę. Biorą gotowe wzorce przefiltrowane przez popkulturę, które kojarzą im się z siłą. Szukają swojej tożsamości i lokują ją w tym, co się wydaje wzniosłe, godne, męskie, potężne, wspólnotowe. Dlatego nie ma sprzeczności między tym ich "patriotyzmem" a gloryfikacją Hitlera. Słabi chłopcy potrzebują silnej identyfikacji.

A teraz druga strona medalu. Pisał pan o tym, jak my, Polacy, reagujemy, gdy się okazuje, że nie jesteśmy tacy święci. Gdy się okazuje, że mamy np. zbrodnie wojenne na sumieniu. Otóż wielu z nas reaguje oburzeniem, ale nie na czyny, tylko na ich wytykanie. Idąc tym tropem - jak tłumaczyć to, że na te, jak to pan nazywa, "infantylne" zachowania, jest takie przyzwolenie w społeczeństwie i we władzy?

- A to jest bardzo dobrze postawione pytanie. To jest prawdziwy polityczny i społeczny problem. Bo dzieci, które mordują w lesie kotki - tacy "szataniści" z siódmej klasy - to jest tylko i aż problem wychowawczy. Natomiast w momencie, w którym my, dorośli: ja, pan, minister spraw wewnętrznych widzimy, że dzieci mordują kotka - to problemem społecznym jest to, jak na to zareagujemy. Moralne oburzenie i napisanie twitta pełnego wielkich słów wielkimi literami nie jest skuteczną reakcją. Jeśli za tym słusznym potępieniem nie idą konkretne działania społeczne, prawne, programy edukacyjne, a poprzestaniemy na trzęsieniu się z oburzenia, to jest to brak odpowiedzialności. I to jest problem społeczny.

Pojawiają się opinie, że od dwóch lat panuje w Polsce przyzwolenie na szowinistyczne, ksenofobiczne wybryki. Że władza przymyka oczy na ekstremizmy różnego rodzaju. Pamiętam instrukcję dla policji, z której wycofano informację o symbolach, które powinny zwracać uwagę funkcjonariuszy. Wycofano m.in. krzyż celtycki. Pamiętam umorzenie sprawy byłego księdza Jacka Międlara - prokuratura uznała, że nie nawoływał do nienawiści. Pamiętam, jak prokuratura chciała złagodzenia kary wobec Piotra R., który spalił kukłę Żyda we Wrocławiu.

- Niech pan doda jeszcze wieszanie portretów europosłów na szubienicach. I nazywanie europosłanki szmalcowniczką. Na każde z tych małych działań jest przyzwolenie. "No, wyrwało mu się".


Te i wiele innych drobniutkich działań i małych zaniechań składa się na bardzo nieciekawy obraz.

- Zgadza się. Jak się je wszystkie zbierze razem, to wychodzi nam coś absolutnie przerażającego. Jesteśmy o krok od pogromu.

Pogromu?

- Erupcji realnej przemocy na dużą skalę.

Nie przesadza pan?

- Bardzo bym chciał się mylić.

W książce Pawła Brykczyńskiego "Gotowi na przemoc" pokazany jest mechanizm narastania wrogości do obcych, agresji i bezkarności w XX-leciu międzywojennym - który doprowadził do zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza. Incydent po incydencie, atak po ataku pozostawały bez reakcji, bez kary. Dziś czytamy: a to gdzieś kebab zaatakowali. A to obcokrajowiec w zęby dostał za bycie obcokrajowcem.

- A to polski profesor oberwał, bo mówił po niemiecku. I każde takie zdarzenie można zbagatelizować, prawda? A nie wolno. Bo jak będzie za późno, to obudzimy się z ręką w nocniku. Mnie już wtedy w Polsce nie będzie.

Nie?

- Jak zobaczę, że sytuacja jest u progu erupcji przemocy, a mam nadzieję, że moje doświadczenie zawodowe pozwoli mi to odpowiednio wcześnie rozpoznać, wyjeżdżam. Może pan napisać, że nie jestem patriotą. Dla współczesnego społeczeństwa polskiego patriotyzm jest destrukcyjny.

Nawet patriotyzm dnia codziennego? Praca? Płacenie podatków? Wolontariat?

- To nie jest patriotyzm. To jest troszczenie się o to, jak wygląda społeczeństwo, w którym żyję. Jak wyemigruję do Andaluzji, to zatroszczę się o społeczeństwo andaluzyjskie. A dopóki mieszkam w Warszawie, to się troszczę o to, jak wygląda społeczeństwo polskie, w którym żyję - głosując, pisząc, ucząc studentów. To jest praca organiczna, praca u postaw.

A patriotyzm flagi, hymnu, śpiewu, emocji, Marszów Niepodległości?

- To jest, powiem za Gombrowiczem, męskie dziewictwo. Płonienie się rumieńcem na widok flagi. Infantylność, chłopięcość, dziecięcość.
A dla mnie płonąca swastyka na wzór Ku Klux Klanu to nie jest infantylność, chłopięcość, dziecięcość i gówniarskie powielanie popkulturowych wzorców. To jest cholernie niebezpieczne zjawisko, nawet, jeśli póki co marginalne.

- Pełna zgoda - Ku Klux Klan nie był infantylny, tam dorośli ludzie mordowali z pełną świadomością tego, co robią. W przypadku polskim intuicja podpowiada mi, że to wyrasta z tej chłopięcości czy niedojrzałości. Co nie znaczy, rzecz jasna, że nie powinniśmy na to stanowczo reagować.

A pamięć zbiorowa? Pamięć o wojnie, hekatombie z rąk nazistów, ma tu znaczenie?

- Ma. Tyle, że pamięć zbiorowa nie dotyczy historii.

A czego?!

- Teraźniejszości. Badanie przeszłości - to historia. Pamięć zbiorowa zaś to wykorzystywanie przeszłości w teraźniejszości. Pamięć zbiorowa nie bierze się z faktów historycznych. Pamięta pan powstanie warszawskie? Jest w pana świadomości, bo bierze się z popkultury, lekcji w szkole, różnych obiegów historii. Służy do budowania tożsamości i wspólnoty. Ale ma zasadniczo niewiele wspólnego z historią. Gloryfikacja żołnierzy wyklętych to nie jest historia. To nie jest hołd dla nich, tylko budowanie tożsamości przeciw komuś.

Coś nam, Polakom, od 30 lat tej tożsamości brakuje.

- Bo my, Polacy, jesteśmy politycznymi dziećmi. Próbujemy zrozumieć siebie samych, poszukujemy tożsamości w nowoczesnym świecie. Na tym polega dorastanie - że w bólach rodzi się to, kim jesteśmy.

Strasznie ciężki czas.

- Jak to okres dojrzewania u chłopców.

Rasistowskie hasła, race i zatrzymania. Jak wyglądały obchody Dnia Niepodległości?

Dr Paweł Dobrosielski. Kulturoznawca i filozof, zajmuje się naukowo analizą dyskursu, pamięcią zbiorową i studiami krytycznymi, pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW. Autor książki Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach, Wydawnictwo IBL PAN, Warszawa 2017.
zeberg, 23.01.2018, 08:39:35
na stronie od 4102 dni;
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35137,22930767,jak-luczak-stal-sie-wrogiem.html?disableRedirects=true#BoxLokLodzImg
Jacek_Ozo, 23.01.2018, 08:15:44
na stronie od 4063 dni;
Mogło tak być ;)
rokko, 23.01.2018, 08:01:42
na stronie od 5424 dni;
Jacek, sokół się po prostu na zakręcie nie wyrobił.... a jak już wjechał to tylko prosto.... nie mógł nie trafić...
al-bert, 22.01.2018, 23:02:17
na stronie od 4943 dni;
To pewnie już było ale właśnie wpadło mi że tak powiem w ręce


http://www.sport.pl/pilka/56,64946,22918993,lodz-chce-dokonczyc-budowe-stadionu-lks-widzew-to-niesprawiedliwe.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Sport
al-bert, 22.01.2018, 23:01:04
na stronie od 4943 dni;
No masz Jaca
Jacek_Ozo, 22.01.2018, 22:18:39
na stronie od 4063 dni;
Spoko al-bert,nie wiedziałem,że swoim zestawem przez centrum przejeżdżasz.
Aha,Sokół też dał radę na rynek dojechać,swiatowy człek ;).
al-bert, 22.01.2018, 22:14:17
na stronie od 4943 dni;
Jacek z Mysłowic też ...
Jacek_Ozo, 22.01.2018, 22:12:38
na stronie od 4063 dni;
assa-udajesz czy z ...?
W Ozo sobie wymyślili,że pospólstwo bokiem puszczać,coby w centrum nie blokowali ruchu,bo przecież swiatła są.
P.S.Nie dotyczy cywilizowanych ludzi z Nakła na ten przykład ;).
kotlet, 22.01.2018, 20:09:27
na stronie od 4561 dni;
Madziu, weź się od huana odpierdol. On nie napisze co się tu teraz odpierdala. Za to zawsze chętnie wklei link - co było za PO, albo co się dzieje za naszą zachodnią granicą. Jak mawia moja starsza córka: "Na uj drążysz temat!?". ;>
kosa76, 22.01.2018, 19:38:12
na stronie od 2769 dni;
assa .... może na 2 fronty leci :D
madmax68n, 22.01.2018, 19:32:02
na stronie od 372 dni;
Huan - czekam na odpowiedz na zadane pytania- czyzby merytoryka Cie przerosła?
assa-666, 22.01.2018, 19:11:38
na stronie od 4398 dni;
kosa76-cos chyba sie pomylilo Tobie ;-)
to nie nasz Michalski ;-)

III Liga 2017/18, 17. kolejka


18.11.2017 - 18:00 - Stadion Miejski w Łodzi

Tabela III Liga

1.
Sokół Aleksandrów Ł.
17
+18
37
2.
Widzew Łódź
17
+19
35
3.
Lechia Tomaszów M.
17
+10
33
4.
Huragan Morąg
17
+9
30
5.
Victoria Sulejówek
17
+6
28
6.
Finishparkiet D.N.M.L.
17
+1
28
7.
Ursus Warszawa
17
0
28
8.
Legia II Warszawa
17
+12
27
9.
Polonia Warszawa
17
+11
27
10.
Olimpia Zambrów
17
-3
24
11.
Świt N.D.M.
17
-2
22
12.
Pelikan Łowicz
16
+4
21
13.
Sokół Ostróda
17
-4
19
14.
MKS Ełk
16
-5
18
15.
ŁKS 1926 Łomża
17
-8
18
16.
Warta Sieradz
17
-9
15
17.
Tur Bielsk P.
17
-40
9
18.
GKS Wikielec
17
-20
6

Asysty w Widzewie

1.
Daniel Mąka
4
2.
Adam Radwański
4
3.
Michał Miller
4
4.
Mateusz Michalski
3
5.
Marcin Kozłowski
2
6.
Daniel Świderski
1
7.
Bartłomiej Niedziela
1
8.
Dawid Kamiński
1

Żółte kartki

1.
Adam Radwański
6
2.
Michał Miller
5
3.
Radosław Sylwestrzak
4
4.
Marcin Pigiel
3
5.
Marcin Kozłowski
3
6.
Mateusz Michalski
2
7.
Daniel Mąka
2
8.
Bartłomiej Rakowski
2
9.
Daniel Gołębiewski
1
10.
Patryk Wolański
1
11.
Daniel Świderski
1
12.
Maciej Kazimierowicz
1

Strzelcy III Liga

1.
Wojciech Wocial
11
2.
Daniel Smuga
10
3.
Kamil Żylski
9
4.
Mateusz Majewski
7
5.
Joao Criciúma
7
6.
Jakub Rozwandowicz
6
7.
Robert Kowalczyk
6
8.
Przemysław Sztybrych
5
9.
Patryk Miarka
5
10.
Paweł Galik
5
11.
Marcin Kozłowski
5
12.
Daniel Świderski
5
13.
Wiktor Żytek
5
14.
Rafał Maćkowski
5
15.
Mariusz Marczak
5
16.
Krystian Pałczyński
4
17.
Tomasz Płonka
4
18.
Kamil Szymczak
4
19.
Rafał Maciążek
4
20.
Maciej Koziara
4

Występy w Widzewie

1.
Sebastian Zieleniecki
17
2.
Mateusz Michalski
17
3.
Daniel Świderski
17
4.
Maciej Kazimierowicz
17
5.
Patryk Wolański
16
6.
Radosław Sylwestrzak
16
7.
Marcin Pigiel
16
8.
Daniel Mąka
16
9.
Adam Radwański
16
10.
Aleksander Kwiek
16
11.
Marcin Kozłowski
16
12.
Michał Miller
15
13.
Daniel Gołębiewski
10
14.
Kacper Falon
9
15.
Bartłomiej Niedziela
8
16.
Damian Kostkowski
6
17.
Dawid Kamiński
5
18.
Mateusz Ostaszewski
4
19.
Bartłomiej Rakowski
4
20.
Maciej Humerski
1

Minuty w Widzewie

1.
Sebastian Zieleniecki
1530
2.
Mateusz Michalski
1527
3.
Marcin Pigiel
1440
4.
Patryk Wolański
1430
5.
Marcin Kozłowski
1430
6.
Maciej Kazimierowicz
1402
7.
Radosław Sylwestrzak
1369
8.
Adam Radwański
1345
9.
Michał Miller
1285
10.
Daniel Mąka
1228
11.
Daniel Świderski
934
12.
Aleksander Kwiek
678
13.
Kacper Falon
275
14.
Daniel Gołębiewski
223
15.
Damian Kostkowski
213
16.
Bartłomiej Rakowski
130
17.
Maciej Humerski
90
18.
Bartłomiej Niedziela
89
19.
Dawid Kamiński
43
20.
Mateusz Ostaszewski
38

Strzelcy Widzewa

1.
Daniel Świderski
5
2.
Mateusz Michalski
4
3.
Daniel Mąka
4
4.
Aleksander Kwiek
3
5.
Kacper Falon
3
6.
Radosław Sylwestrzak
2
7.
Michał Miller
2
8.
Sebastian Zieleniecki
2
9.
Marcin Kozłowski
1
10.
Mateusz Ostaszewski
1
11.
Adam Radwański
1

Klub Sejf

Ruch Chorzów

Radio Pełnosprytni

Awangarda Futbolu